środa, 20 grudnia 2017

Coggle.it - tworzymy mapy myśli.

Zapraszam do skorzystania z generatora coggle.it. Jest to bardzo intuicyjny sprzęt do tworzenia map myśli. Oczywiście jak w większości przypadków do wykorzystania mamy trzy rodzaje kont: free,
awsome i organization. Ja sprawdzałem działanie na wersji free. Prawie wszystko można sobie tam przetestować. Tak jak wspomniałem generator jest bardzo intuicyjny. Wpisujemy w okienko hasło i dodajemy kolejne. Przy każdym haśle możemy:

czwartek, 23 listopada 2017

survio.com - ankiety na miarę potrzeb i możliwości.

Przedstawiam narzędzie do ankietowania. Chcąc korzystać z survio oczywiście rejestrujemy się, bardzo szybki i bezbolesny proces, i już można opracowywać ankiety. Krok kolejny - w prawym górnym rogu najeżdżamy na swoje imię i klikamy "stwórz ankietę". Do wyboru będą dwie opcje.

czwartek, 2 listopada 2017

Unio by Harness


Bardzo dawno się komunikowaliśmy. Serdecznie przepraszam za zaniedbanie - wyłącznie moja wina. Trochę  innych robót więc coś musiało poczekać.
Dziś chcę zaprezentować, a może raczej polecić super narzędzie Unio by Harness. W służbie edukacji świetna sprawa. Faktycznie gdy przeglądam i próbuję tego typu narzędzia to wątpię w

niedziela, 13 sierpnia 2017

Generatory krzyżówek - porównanie - lista

Dawno pisałem. Wakacje przecież więc też sobie robię trochę wakacji. Przez ten czas jednak posiedziałem trochę i poszperałem. Miałem wcześniej zapisanych kilka stron z generatorami krzyżówek i chcę je Wam wrzucić tu do używania. Kiedyś potrzebowałem żeby użyć na lekcji więc przejrzałem trochę i  zapisałem sobie na przyszłość. Nie zakładałem wtedy jeszcze pisania czegokolwiek w sieci ale skoro już część miałem jakby przygotowaną więc odświeżyłem i wrzucam.



Wszystkich podanych w tabeli generatorów nie używałem w praktyce. Użyte przeze mnie generatory

sobota, 22 lipca 2017

Kalendarz Google

Kilka słów o kolejnej aplikacji od Google - o kalendarzu.

Ciekawe narzędzie - kolejne na naszym koncie google. Kalendarz, a właściwie kalendarze możemy sobie budować tworzyć według swojego uznania. Narzędzie dość proste w obsłudze choć zarazem

piątek, 7 lipca 2017

Google Dysk - narzędzie wspaniałe - poważnie.

W poprzednim wpisie przedstawiłem cóż takiego umożliwia nam firma Google zupełnie bezpłatnie do wykorzystania. Możliwości takie jak wyszukiwanie, mapy, youtube czy poczta myślę, że mogę pominąć gdyż wszyscy wiemy co można z nimi zrobić. Chciałbym jednak popisać tutaj o wynalazku który Google nazwało Dysk.
Co to jest ten dysk? Jak dla mnie świetna sprawa. Mając założone konto google zaglądamy na swój dysk - jest to nasz wirtualny mały komputer. Na dysku każdy z użytkowników otrzymuje 15

sobota, 24 czerwca 2017

Google - wielki kombajn - masa możliwości.

Dziś krótko. Taki wstęp do szerszych opracowań. Temat uważam za konieczny i podstawowy. Myślę, że wielu z nas używa przynajmniej części z dobrodziejstwa które udostępnia nam google.com.
Przez wielu z użytkowników Internetu niestety google jest nie do końca rozpoznany. Ten artykuł to raczej przyczynek do szerszych opowieści o możliwościach konta google.
Zajrzyjmy więc, co nam oferuje ta firma, a poszczególne dobrodziejstwa będę opisywał później. Sprawa podstawowa to założenie sobie konta. Polecam wszystkim - nie będziecie żałować. Po

piątek, 2 czerwca 2017

Generator terminarza ligowego

Witam.
Parę dni temu potrzebowałem zorganizować zawody dla uczniów i jakoś rozstawić kolejność gier. Zmagania organizuję swojej młodzieży w szachy. Nie są to profesjonalne liczone w federacji rozgrywki, a jedynie nasze lokalne amatorskie. W związku z tym nie używam profesjonalnych narzędzi typu "chessarbiter". Kilka razy wcześniej tabele tworzyłem sobie na piechotę - tak też się da - warunek jest taki, że mamy niewielką liczbę zawodników. Tym razem po chwili zastanowienia pomyślałem, że może jednak by użyć jakiegoś narzędzia komputerowego no i kilka znalazłem. Dziś i tutaj o pierwszym z nich - bardzo prostym generatorze terminarza ligowego.

Generator został stworzony przez Filipa Klara i umieszczony na jego stronie autorskiej gdzie przedstawia się ten Pan jako web deweloper.



Tak jak napisałem i tak samo podaje autor - prosty generator. Wprowadzamy drużyny zaznaczamy czy mają rozegrać po jednym meczu czy mecz i rewanż, a następnie klikamy [generuj]. Program

niedziela, 28 maja 2017

spiral.ac - wyciągamy telefony

Pozyskałem świetny namiar na bardzo ciekawą platformę - jak w tytule - spiral.ac.



Platforma ma cztery możliwe opcje: quickfire, discuss, team up i clip. Wszystkie działają w ten sposób, że wpisujemy sobie wcześniej coś dla uczniów po czym przychodzimy na zajęcia odpalamy

środa, 24 maja 2017

facebook.com w służbie edukacji

W sumie temat błahy, ale myślę, że warto wspomnieć.
Czy faktycznie facebook przyda się nam do edukowania swoich uczniów. Ja myślę, że tak i dodatkowo używam go do tego już od kilku lat.

Sam w sobie, facebook, wartości edukacyjnych raczej nie ma. Może posłużyć do omawiania spraw prywatności i bezpieczeństwa na takich lekcjach jak godzina wychowawcza, edukacja dla

sobota, 13 maja 2017

Edupics i Word search puzzle generator.

Witam w części drugiej poświęconej stronie edupics. Wcześniej pisałem o możliwościach jakie daje nam edupics.com. Po generatorze krzyżówek chcę pokazać kolejny, a mianowicie generator wykreślanek.


W menu po lewej druga pozycja. Tak jak wcześniej radzę uruchamiać w nowej karcie, tak by sobie nie zamknąć generatora przypadkowym kliknięciem. Po uruchomieniu widzimy podobny panel jak

sobota, 6 maja 2017

Baza kolorowanek dla dzieci. 3 wielkie zasoby.

Kilka lat temu wiele godzin pracowałem w świetlicy z maluszkami. Codziennie jedną lub dwie godziny spędzały ze mną maleństwa z klas od 1 do 3. Był to bardzo ciekawy i wesoły czas pracy. Ci, którzy pracują z nimi na co dzień przez kilka godzin to osoby wielkie wspaniałe i należy im  się ogromny szacunek. Jeszcze raz wyrażam ogromny szacunek dla wychowawców/nauczycieli w etapie 1-3. Ci mali uczniowie wymagają od nas niesamowitej atencji, uwagi, zaangażowania, prawdziwości, otwartości, szybkiego umysłu i energii.
Wracając jednak do tematu w czasie tych energicznych i energetycznych zajęć robiliśmy wiele szalonych i wesołych rzeczy, jak to na świetlicy. W zależności od dnia, ochoty, pogody i energii, której rzadko grupie brakowało. Tamta sytuacja zawodowa i podopieczni spowodowali, że wiele poszukiwałem byśmy się nie nudzili. Bywały chwile w których kolorowaliśmy. Szybko jednak zabrakło kolorowanek. Wtedy zacząłem szukać i trafiłem na kilka ciekawych stronek angielskojęzycznych. Nimi chciałbym się też tutaj z Wami podzielić. Po latach zajrzałem na nie znów i okazało się, że nieco się zmieniły ale zasadniczo dalej poświęcone są tematyce kolorowanek.

Strona z której najczęściej korzystałem to:




w serwisie umieszczonych jest 50 kategorii obrazów w czterech odsłonach [zakładkach]:

środa, 3 maja 2017

Mała świetna strona - swiatnauczyciela.pl



Kartkując Internet trafiłem na genialną stronkę: światnauczyciela.pl. Myślę o tym, żeby móc wiele takich stron przedstawiać tutaj. Wiele podobnych mam też jeszcze w zanadrzu, którymi się tu podzielę. Zdecydowałem się zacząć od tej bo jest mała (ma trzy bardzo przydatne funkcje/zakładki:

wtorek, 18 kwietnia 2017

Historyczne co nie co w Do Rzeczy.

W numerze świątecznym Do Rzeczy polecam artykuł Jacka Komudy o staropolskich obyczajach. Świetne i zwięzłe przedstawienie sarmackich obyczajów tych codziennych i świątecznych. Przydatny zbiór na lekcję historii w celu zaciekawienia i rozweselenia uczniów. Szukałem nawet przed chwilą, ale niestety strona Do Rzeczy nie ma aktywnego archiwum by się do niego odwołać. W każdym razie gdyby ktoś szukał chodzi o numer 15/2017.

środa, 12 kwietnia 2017

PO CO? Ucz fajnie?

Postanowiłem popisać sobie i Tobie o  rzeczach pedagogicznych i dydaktycznych, a w szczególności o technologiach informatycznych które służą nam pedagogom lub mogą służyć. Po wielu spotkaniach, kursach, studiach i rozmowach zauważyłem, że wielu/e z nas ma sporo doświadczeń z tzw. IT w swojej pracy. Często zdarzało mi się dowiadywać o jakichś nowych pomysłach, często sam kogoś inspirowałem. Wszystko to ma jednak bardzo mały i powolny przepływ. Postanowiłem więc gromadzić tutaj to o czym wiem aby podzielić się z Tobą tą dobrocią, którą niesie ze sobą IT w procesie dydaktycznym. Nie chcąc, żeby było bardzo nudno wieści ze świata technologii przeplatam innymi nieco tematami.
Pozdrawiam, Łukasz.